Program edukacyjny – Finansoaktywni

28 wrz.

Ilu uczniów w klasie, tyle pomysłów i koncepcji. Ostatecznie wybraliśmy projekt pt.:  „Kaszubski Park Zmysłów”. W sołectwie Długi Kierz, Szklana oraz sąsiednich miejscowościach, nie ma takiego miejsca, w którym mieszkańcy wiosek i okolic mogliby wspólnie z rodzinami spędzać czas na świeżym powietrzu. Tym bardziej zdecydowaliśmy się na ten park, który ma spełniać dwie funkcje: rekreacyjną oraz sensoryczną, przeznaczoną w szczególności dla dzieci z zaburzeniami i innymi niepełnosprawnościami oraz dla wszystkich mieszkańców. Z założenia ogród ma być wkomponowany w istniejącą już zieleń i drzewostan, dający dzieciom możliwość eksploracji i samodzielne poznawanie świata.

Przy wejściach znajdować się będą tablice zawierające regulamin, informacje o tym miejscu i jego użytkowaniu.

Z założenia w strefie rekreacyjnej pojawią się: zadaszona altana z dwoma ławkami i stołem oraz stoliki szachowe, betonowy stół z  planszą do chińczyka z dwoma metalowo – drewnianymi ławami,  ławki do wypoczynku, kosze na śmieci, mini park linowy, huśtawki z liny konopnej z gałkami bosmańskimi, huśtawka „bocianie gniazdo”.

W strefie sensorycznej będą części pobudzające zmysły: wzrok, słuch, węch, dotyk oraz smak. Pojawi się także ścieżka sensoryczna złożona z odcinków zróżnicowanych pod względem podłoża (trawa, kamienie (otoczaki), szyszki, mech, piasek, kora, drewno (trociny lub okrąglaki).

Strefy będą się przenikać, a ich integralną i centralną częścią będzie fontanna w kształcie truskawki z wodospadem oraz tablica informacyjna z historią „Kaszubskiej truskawki”, gdyż to właśnie z tutejszych terenów, a właściwie z Lisich Jam, wywodzi się słynna melëna – truskawka.

Elementy sensoryczne:

1. Część wzrokowa: kolorowe kwiaty w ogrodzie, kolorowe wiatraki, hotel dla owadów, karmniki dla ptaków, truskawkowa fontanna z wodospadem.

2. Część słuchowa: szelest roślin: trzcina, osty, trawy wysokie, śpiew ptaków w parku,  dzwonki bambusowe wietrzne, fontanna

3. Część węchowa:

rośliny o intensywnym i charakterystycznym zapachu (zioła, krzewy pachnące); kwiaty, zapach łąki i drewna.

4.  Część dotykowa:

ścieżka sensoryczna zbudowana z różnych materiałów; rośliny o charakterystycznej strukturze (chropowatość, ostre zakończenia); piaskownica.

5. Część smakowa: krzewy owocowe: krzewy malin, porzeczek, truskawek, jagód, pomidorków.

Informacje o poszczególnych strefach będą znajdować się na tabliczkach. Cały teren objęty będzie monitoringiem, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, dwie kamery zostaną dołączone do istniejącego już systemu ochrony przy szkole podstawowej.

Autorzy projektu wyrażają zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia.

Charakterystyka i miejsce ogrodu mają zachęcić mieszkańców do spędzania czasu na łonie natury, a zarazem sprawdzenia ich percepcji na różnorakie bodźce. W ogrodzie niezależnie od wieku, każdy coś znajdzie dla siebie: dzieci, dorośli a także seniorzy.

Uczniowie kl. VI z Wychowawcą