Wycieczka do Gdańska

21 paź.

Dnia 21 października 2021 r. uczniowie klasy IV, V i VI wraz ze swoimi opiekunami udali się na wycieczkę do Gdańska. Celem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Westerplatte.

    Pierwszy obiekt mieści się w nowoczesnym budynku, zbudowanym przy ul. Widokowej, na terenie historycznej Wiadrowni oraz byłej pętli autobusowej, u zbiegu Kanału Raduni i Motławy w pobliżu historycznego budynku Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku – jednego z miejsc, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Muzeum II Wojny Światowej wybudowano w głębokim na kilkanaście metrów suchym wykopie (tzw. wannie). Już z zewnątrz obiekt robi ogromne wrażenie. Pochylony graniastosłup symbolizuje przyszłość, powierzchnia muzeum to teraźniejszość, a znajdująca się 14 metrów pod ziemią ekspozycja – przeszłość. Budynek muzeum zajmuje powierzchnię około 23 tys. m kw., a wystawa główna – jedna z największych prezentowanych przez muzea historyczne na świecie – około 5 tys. m kw.

    Dzięki ciekawym opowieściom pań przewodniczek oraz wystawom, eksponatom (niesamowite wrażenie zrobiły na nas dwa czołgi), filmom, efektom dźwiękowym itp. dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów z okresu przedwojennego i II wojny światowej, o ofiarach wojny, a także jej bohaterach – często zapomnianych.

    Następnie udaliśmy się pod pomnik bohaterów Westerplatte. Tam pan przewodnik przekazał nam ciekawą i zarazem dramatyczną historię obrońców półwyspu. Dowiedzieliśmy się również, że planuje się w tym miejscu budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, stanowiącego oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Będzie to miejsce skupione wokół trzech symboli: autentyzmu pola bitwy, polskich postaw w czasie II wojny światowej i początku wybuchu tego tragicznego konfliktu. Na historycznym polu bitwy opowiedziana zostanie historia wrześniowych walk na Westerplatte, jak i szerszy kontekst wojny obronnej 1939 roku.

   Na zakończenie wycieczki mieliśmy możliwość zakupienia pamiątek. Cała wyprawa była dla nas cenną lekcją historii.

               Mirella Labuda, Dominika Gneba, Natalia Tusk z klasy VI