Olimpijczyk Ryszard Sobczak w naszej szkole!

09 gru.

9 grudnia 2021 roku gościliśmy w naszej szkole Pana Ryszarda Sobczakpolskiego olimpijczyka, który reprezentował nasz kraj w szermierce. Trzykrotnie brał udział w igrzyskach olimpijskich i zdobył dwa medale (oba w drużynie); brązowy w Barcelonie (1992 r.) i srebrny w Atlancie (1996 r.). W Sydney wraz z kolegami zajął czwarte miejsce.

Trzykrotnie, w latach 1993, 1994 oraz 1995 wywalczył indywidualny tytuł mistrza Polski. Był mistrzem świata (1998) , srebrnym (1990) oraz dwukrotnie brązowym (1993,1995) medalistą MŚ.

Pan Ryszard podzielił się z uczniami naszej szkoły swoją wiedzą o szermierce, przywiózł ze sobą cały profesjonalny sprzęt dla szermierzy między innymi; broń białą – szpady, maski szermierzy, plastron wykonany ze specjalnego tworzywa, który chroni ciało zawodników przed kontuzją i sińcami. Po kilku ważnych wskazówkach mistrz przeprowadził lekcje wychowania fizycznego z szermierki angażując wszystkich uczniów w zajęcia. Nauczył nas m.in. jak witają się zawodnicy przed walką i żegnają po walce.

Uczniowie mieli okazję stoczyć walkę, której sędziował Pan Ryszard. Po raz pierwszy wszyscy też mogli zobaczyć i dotknąć medali olimpijskich. Były też pytania i autografy…

Przekonaliśmy się, że każdy kto chce może ćwiczyć . Jeśli włoży w to swój zapał, będzie konsekwentny i wytrwały może osiągnąć w sporcie mistrzowskie wyniki.