Wycieczka kl. IV-VI do Gniezna

26 wrz.

W dniach 25-26 września uczniowie klas IV, V i VI wybrali się na wycieczkę w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Udaliśmy się do Gniezna, Biskupina oraz Pelplina. Gniezno to miasto pełne historii i kultury, a jego piękne zabytki sprawiły jakbyśmy przeżyli wycieczkę w czasie. Wizyta w imponującej katedrze św. Wojciecha uświadomiła nam jej ogromne znaczenie dla historii Polski, ponieważ to tutaj nastąpił chrzest naszego kraju. Po wyjściu z katedry udaliśmy się na spacer po urokliwym rynku. Na gnieźnieńskim Rynku zobaczyliśmy pomnik Króla Bolesława Chrobrego, który przypominał nam o bogatej historii miasta. Spacerując brzegiem jeziora Jelonek udaliśmy się do nieznanego nam fascynującego i pełnego wiedzy na temat początków kraju Muzeum Początków Państwa Polskiego. 

Kolejnego dnia dotarliśmy do Biskupina. Już sam wjazd do osady odtwarzającej życie ludzi ponad 2500 lat wywołał w nas fascynację. Rozpoczęliśmy wizytę od zwiedzania rekonstrukcji osad, które są odkryte na wysychającym jeziorze. Zobaczyliśmy autentycznie odtworzone chaty, wieże obronne i zasłuchaliśmy się w opowieściach przewodnika o całym życiu mieszkańców. Dowiedzieliśmy się o technologii, rzemiośle i kulturze ludów pradawnych. To miejsce kultury, które pokazuje, jak żyli i jakie były ich zwyczaje. Biskupin to skarb historyczny i kulturowy.  

Ostatnim punktem naszej wycieczki była Katedra Pelplińska szczególnie bliska naszemu sercu, ponieważ jest to centrum naszej diecezji oraz miejsce, gdzie w 1999 r. był św. Jan Paweł II a ołtarz, przy którym odprawiał Mszę św. znajduje się w Sierakowicach. Katedra Świętego Andrzeja i św. Bartłomieja zachwyciła nas niezwykle imponującymi witrażami tworzącymi magiczną atmosferę. Pani przewodnik opowiedziała nam o historii katedry oraz jej znaczeniu dla regionu. Wnętrze ozdabiały kolejne ołtarze i rzeźby, które wzbudzały zachwyt swoją precyzją i pięknem. Każdy miał swoją historię i znaczenie religijne. Pelplin to miejsce, które warto odwiedzić, aby lepiej poznać jego tajemnice i piękno. 

Po dwóch dniach pełnych wrażeń dotarliśmy do naszych domów. Poznaliśmy historię istnienia kraju, jego historię, kulturę i przyrodę. Widzieliśmy zarówno majestatyczne miasta, jak i piękne regiony, które na długo pozostaną w naszej pamięci.  

Opiekunami wycieczki były panie: Alicja Wenta, Angelika Wenta i Iwona Zinka.